Our technical program competed in 7 different technical areas this year. The last two years and we sent over 36 students each year to compete against other technical schools. This year we will have 36 students competing.  The last three years our students won state wide and competed nationally.  For more information visit:

Our students with * next to their names will be moving on to compete against our nations best in their respected competition areas.   

2018-19 State Competition

Computer Programming

2nd Place - Silver Medal

       Nicolas Fisher 

Web Design

1st Place - Gold Medal

       Sophia Bronson *

       Anthony Letizia *

2nd Place - Silver Medal

       Steven Langone

       Nicholas Stanley 

2018-19 District Competition

3D Animation and Visualization

Computer Programming

1st Place - Gold Medal 

       Joseph Beausoleil 

       Kris Carter 

3rd Place - Bronze Medal 

       Noah Davis

       Exavier Serrano

1st Place - Gold Medal

       Ethan McGuire 

2nd Place - Silver Medal

       Nicolas Fisher 

3rd Place - Bronze Medal

       Andrew Seak

Internet Technology Services

3rd Place - Bronze Medal

       Leonard Bacon 

Internetworking

1st Place - Gold Medal

       Jordan Pereira 

Technical Computer Apps

3rd Place - Bronze Medal

       Adam Cornellier

Web Design

1st Place - Gold Medal

       Sophia Bronson *

       Anthony Letizia *

2nd Place - Silver Medal

       Steven Langone 

       Nicholas Stanley 

3rd Place -  Bronze Medal

       Madison Sras

       Courtney Wilder

2017-18 District Competition

2016-17 District Competition

3D Animation and Visualization

1st Place - Gold Medal

2nd Place - Silver Medal

Computer Programming

1st Place - Gold Medal

2nd Place - Silver Medal

3rd Place - Bronze Medal

IT Services

1st Place - Gold Medal

3rd - Bronze Medal

Internetworking

1st Place - Gold Medal

2nd Place - Silver Medal

3rd Place - Bronze Medal

3D Animation and Visualization

1st Place - Gold Medal

2nd Place - Silver Medal

3rd Place - Bronze Medal

Computer Programming

1st Place - Gold Medal

2nd Place - Silver Medal

3rd Place - Bronze Medal

IT Services

1st Place - Gold Medal

2nd Place - Silver Medal

Internetworking

1st Place - Gold Medal

2nd Place - Silver Medal

3rd Place - Bronze Medal

Technical Computer Apps

3rd - Bronze Medal

Web Design

1st Place - Gold Medal

2nd Place - Silver Medal

2017-18 State Competition

Computer Programming

2nd Place - Silver Medal

Web Design

2nd Place - Silver Medal

3rd Place - Bronze Medal

Job Interview

2nd Place - Silver Medal

Technical Computer Apps

3rd - Bronze Medal

Web Design

1st Place - Gold Medal

2nd Place - Silver Medal

3rd Place -  Bronze Medal

2016-17 State Competition

Computer Programming

1st Place - Gold Medal

2nd Place - Silver Medal

3D Animation and Visualization

3rd Place - Bronze Medal

Web Design

5th Place

2017-18 National Competition

Computer Programming

6th Place

2016-17 National Competition

Computer Programming

5th Place

© Created by Courtney Wilder and Madison Sras